תפריט נגישות

טוראי משה יזמן חנוכה ז"ל

משה חנוכה
בן 19 בנפלו
בן ג'ורג'יה וחנוכה
נולד בעירק
בתש"ח, 1948
שרת בחיל התותחנים
יחידה: גדוד הרעם
נפל בקרב
בכ"ח באייר תשכ"ז, 7/6/1967
במלחמת ששת הימים
מקום נפילה: קיבוץ דפנה
באזור הגליל
מקום קבורה: חיפה
אזור: א, חלקה: 02, שורה: 04, קבר: 08.

קורות חיים

משה חנוכה, בן חנוכה וג'ורג'יה ז"ל נולד ב-1948.

ב-7.6.67 קיבלנו את הבשורה המרה על נפילת אחי בקרב. (במטעי קיבוץ דפנה) אמי התאבלה על אחי קרוב ל-8 שנים. משה היה בנה יחידה, מאז אותו יום ועד ליום מותה לא התאוששה מהאבדה הכבדה. (אמא נהרגה בתאונת דרכים בשנת 1990 בעת שחצתה כביש ברמלה בדרכה לחתונת אחייניתה) היא היתה בת 60 במותה.

מאותו היום שאחי נהרג לא היתה בביתנו שמחת חיים, לא צחוק, לא ארועים חגיגיים, הבית הפך לקודר במשך שנים רבות. אהבנו את משה מאוד, היינו 4 בנות ובן אחד, משה לא היה מפונק, אהב את כולם והיה עדין נפש. עד כמה שזכורני היינו אני ומשה קרובים מאוד. בגיל 18 כאשר החל ללמוד נהיגה תוך כדי שרותו הצבאי, אני זוכרת כי את כל חסכונותיי מסרתי לידיו בכדי שיוציא רשיון נהיגה שכה רצה. אולם הוא לא הספיק להוציא הרשיון ונהרג בפרוץ מלחמת ששת הימים כאשר פגז סורי נחת על רכב הסיור שבו נסע והרגו במקום.

לשמחתה של אמי, גם אני וגם אחותי הבכורה ילדנו בנים וקראנו את שמם: משה, שיזכו לשנים רבות, שניהם סיימו צבא ומודעים לכך כי נקראים הם על שם דודם משה ז"ל.

זכורני הימים העצובים של ימי השנה והזכרון בכייה של אמי על קברו של אחי גם לאחר 25 שנה. מידי שנה נוהג חיל התותחנים לשלוח נציג מהחיל להיות עמנו ביום הזכרון בבית העלמין בטירה חיפה שם נקבר אחי. לפני כ-8 שנים הגיע חייל וביקש לשוחח עמי ליד קברו של אחי, הוא שאל אם אני אחותו של משה ז"ל ועניתי שכן. ואז הוא אומר לי שהוא חייב לספר לי דבר מה. בבוקר, תוך כדי נסיעה לבית העלמין הוא פתח את תיקו האישי של אחי משה ז"ל שניתן לו לצורך הכרותו את המשפחה ואז הוא קורא בין האותיות כי באותו תאריך שמשה נהרג (נפטר בבי"ח רמב"ם) הוא נולד, באותו ביה"ח, רמב"ם בחיפה וכי הוא משרת באותו חייל ובאותו תפקיד שמשה היה בו. נראה שהיה נסער ואף אני שממש רעדתי לסיפורו, משום מה פחדתי לשאול לשמו, והרבה זמן הסיפור לא מש מזכרוני. באותה שנה נסעתי לרמה"ג לחדר הזכרון של גולני וניסיתי לחפש את שמו של החייל שביקר אותנו ביום הזיכרון אך לא העלתי דבר. בשנת 1993 אבא נפטר מדום לב בהיותו בן 65 שנה. נשארנו ללא אם וללא אב. את משה נזכור לעולמים, ולא נשכח.

בניית אתרים: