תפריט נגישות

טוראי יוסף יוסקו טלבי ז"ל

יוסף טלבי
בן 29 בנפלו
בן בוקה ויצחק
נולד בבולגריה
בכ"ט בטבת תרע"ט, 1/1/1919
שרת בחיל השריון
יחידה: מפח"ט 14
התגייס ב-1948
נפל בקרב
בכ"ז בניסן תש"ח, 6/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: בית קשת
באזור הגליל
מקום קבורה: קיבוץ בית קשת
הותיר: אישה-הרמינה

קורות חיים

טלבי יוסף ("יוסקו") בן יצחק ובוקה. נולד ב-1.1.1919 בעיר רוסצ'וק אשר בבולגריה. אביו יצא בשלום ממלחמת-העולם הראשונה ועבר לגור בכפר, והבן גדל בחיק הטבע. משם עברו ההורים לעיר מחוז ופתחו חנות. החנות נשרפה והם עברו לסיפיה. המשפחה נתדלדלה והנער ראה עוני. סיים את בית- הספר העממי ונתקבל כחניך במשרד טכני לעבודות חשמל. בערבים למד בבית- ספר של "אורט" במחלקת החשמלאות. למד ארבע שנים וקיבל תעודת "טכנאי-חשמל".

בצעירותו היה חבר בית"ר, אחר-כך עבר לאגודה המכונה בשם "מועדון יהודי עממי", הקשור קשר הדוק עם התנועה האנטיפשיסטית הקומוניסטית. באותו זמן הכיר את רעיתו בחיים שהיתה ציונית.

גויס לצבא הבולגרי, שירת שנתים בגדוד התותחנים ונסיונותיו שם והד השואה שירדה על יהדות אירופה עשו אותו לנאמן-ציון.

עלה ארצה ב-25.12.1945 כחבר תנועת "החלוץ הצעיר" יחד עם רעיתו וקבוצה של חמישים איש. עם הגיעו לארץ הצטרף לקיבוץ נען. שם עברה עליו "השבת השחורה" והועבר ללטרון. לאחר שלא יכול להתערות בקיבוץ עבר למושב כפר-חיטים,שם עשה כמחצית השנה ועבר אחר-כך לתל-אביב.

היה בעל נפש ומחונן בתבונת-כפים. עם פרוץ מלחמת-השחרור הצטרף לצה"ל. שירת באחד הגדודים של חטיבת "גולני", התאמן בסביבות קיבוץ אלונים. משם עבר לגליל. הצטיין בקרבות. נלחם עד הרגע האחרון אף-על-פי שנפצע פעמים מספר.

נפל ב-6.5.1948 בבית-קשת ושם נקבר.

הניח אחריו אשה, הרמינה.

בניית אתרים: