תפריט נגישות

טוראי דב שפירא ז"ל

דב שפירא
בן 20 בנפלו
בן מניה ולזר
נולד ברוסיה-אודיסה
בי"ד בתשרי תרפ"ט, 28/9/1928
שרת באצ"ל
יחידה: גדוד "גדעון" (13)
התגייס ב-1948
נפל בקרב
בכ' בכסלו תש"ט, 22/12/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: נגב
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: חיפה
אזור: א, חלקה: 1, שורה: 26, קבר: 16.

קורות חיים

בן לזר ומניה. נולד ב-28 בספטמבר 1928 באודיסה, רוסיה. עלה לארץ עם הוריו ב-5 בנובמבר 1933. גמר 6 כיתות בית-ספר עממי "אליאנס" ושנה אחת למד בבית-הספר האנגלי סנט-לוקס. עבד בחברת "פלטור" עד היאסרו על-ידי הבריטים.

לפני מלאות לו 14 שנה הצטרף לאצ"ל וכבן 16 היה כשנאסר על-ידי הבריטים ונשלח ללטרון. כעבור מחצית השנה שוחרר, אך נעצר שוב אחרי פיצוץ מלון "המלך דויד" בירושלים. עם גבור המתיחות בארץ הועבר למחנה עתלית ומשם שוחרר והצטרף מיד לחבריו שלחמו בחיפה.

סיים קורס למפקדי כיתות והשתתף בקרבות על הבית מאחורי קולנוע "ארמון", שהעיראקים הגנו עליו. הוא היה ראשון לכובשי הבית. אחרי שחרור חיפה התגייס לגדוד אצ"ל בצבא ונשלח למחנה קצינים אי-שם, אך עם מאורע "אלטלנה" עזב את מחנהו, וכעבור זמן-מה הצטרף לגדוד הג'יפים של הפלמ"ח. השתתף בקרבות הגליל עד שנשלח לנגב בספטמבר 1948. בנגב השתתף כמפקד כיתה בהתקפה המוצלחת על המצרים, בה הוצאו מכלל פעולה 5 טנקים של האויב.

ב-22 בדצמבר 1948 היה בליווי של גדוד בנגב ונפצע קל במצחו.

דוב ירד מהג'יפ שלו, העלה עליו פצועים ושלחם אל מאחורי הקוים, ועד שחזר רכבו- פגע בו רסיס פצצה והוא נלקח לקיבוץ גבולות. בדרך איבד דם רב ומת לפני שהגיע למקום. למחרת נקבר בחיפה.

בניית אתרים: