תפריט נגישות

טר"ש מרדכי שניצר ז"ל

מרדכי שניצר
בן 19 בנפלו
בן חנה ויוסף
נולד בגרמניה - בוכום
בכ"ג באדר א' תרפ"ט, 5/3/1929
שרת בחטיבת גולני
יחידה: גדוד "גדעון" (13)
התגייס ב-1948
נפל בקרב
בד' בכסלו תש"ט, 6/12/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: שייח' נוראן
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: חיפה
אזור: א, חלקה: 1, שורה: 24, קבר: 12.

קורות חיים

בן יוסף וחנה. נולד ב-5 במארס 1929 בבוכום שבגרמניה. בפברואר 1935 עלתה המשפחה לארץ והשתקעה בעפולה. חונך חינוך דתי-לאומי בבית-הספר העממי והתיכוני של "המזרחי" בעפולה.

היה חניך ומדריך בתנועת "בני-עקיבא" וחבר פעיל ב"הגנה" משנת 1942. ביוני 1947, עם תום חוק לימודיו, עזב את הבית, נפרד מאחיו ואחותו אשר אהבם והלך לשרת כנוטר במשטרת הישובים העברים בטירת-צבי הקרובה לרוחו. בתנאים קשים ובסיכון תמידי השתתף בשמירת דרכי עמק בית-שאן - עמק יזרעאל.

במלחמת-השחרור עבר מיד לגיוס צבאי פעיל, השתתף בקרבות-הגבורה של טירת- צבי נגד העיראקים ובקרבות הרי הגלבוע וכיבוש ג'נין וכפרי הסביבה.

נדיב-רוח ומאמין אמונה עמוקה בכוח עליון המנהל את האדם בדרכו. חולם על חיי איש האדמה, המתישב על גבולות הארץ ושומר עליהם, חי ומתקיים מיגיע-כפיו.

עם הפלוגה הדתית בגדודו עבר צפונה, לגליל העליון. לאחר קרבות קדש-נפתלי ומלכיה חזר לבית הוריו חולה קדחת קשה. מיד עם הירפאו עבר לנצרת. משם עבר עם חטיבתו לנגב ונפל לאחר שבוע בשעת הפגזת משלט "שייך-נוראן" ליד אורים. עם הגיע שיירת-המזון פינה את חפירתו בשביל אחד מנהגי השיירה ונפגע בפגז מצרי, בשעה שחפר מחסה חדש. ב-6.12.1948 נקבר זמנית בגבולות ועם תום הקרבות בסביבה הועבר לבית-הקברות הצבאי בחיפה ב-11.8.1949

תנועת "בני-עקיבא" הקימה לו יד, עת קראה לאחת מעדותיה בשמו.

בניית אתרים: