תפריט נגישות

סמל ירון אשל לוריא ז"ל

ירון אשל לוריא
בן 20 בנפלו
בן שמחה ושמואל
נולד בירושלים
בט"ו באדר ב' תשכ"ב, 21/3/1962
התגורר בירושלים
שרת בחטיבת גולני
יחידה: גדוד "הבוקעים הראשון" (51)
התגייס ב-31.7.1980
נפל בקרב
בט"ו באב תשמ"ב, 4/8/1982
במלחמת שלום הגליל
מקום נפילה: ביירות
באזור לבנון
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: א, חלקה: 21, שורה: 08, קבר: 05.
הותיר: הורים, שני אחים ואחות

קורות חיים

בנם בכורם של שמחה ושמואל, דור שישי בארץ. נולד ביום ט"ו באדר ב' תשכ"ב (21.3.1962) בירושלים. ירון למד בבית-הספר היסודי "סולד" וסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון הפתוח ב"ליפתא" - שניהם בירושלים.

ירון דגל בחיים בצוותא של יהודים וערבים והיה חבר בלהקת "הצוענים-ג'יפסי", שיהודים וערבים הופיעו בה יחדיו בשירה ובמשחק בשתי השפות בכפרים ערביים. ירון גילה כישרון למשחק ולפיסול. הוא השאיר אחריו עבודות פיסול מדויקות ומלוטשות שבהן בולטים הפרטים הקטנים, וזאת למרות שמעולם לא למד פיסול. הוא הירבה לפסל ולחרוט בעט זית ויצר עבודות מופלאות.

לאחר השירות הצבאי התכוון ללמוד בבית-הספר למשחק "בית צבי" ברמת-גן ואחרי כן לנסוע לארצות-הברית כדי ללמוד במאות קולנוע.

ירון אהב מאוד את ירושלים על עברה הקסום וההוה המכושף. ניחותות העיר, ריח הסמטאות, ובעיקר היסמין הפורח הילכו עליו קסם. הוא אהב גם ארכיאולוגיה ונטל חלק בחפירות בפורן.

ירון היה עלם חטוב-גו, בעל יופי מפעים לב כל רואה עם הרבה חן נעורים. לצווארו תמיד כרוך ברישול צעיף, יפי מראהו ולבושו שיוו לו דמות מיוחדת. קולו היה שליו מאוד, עמוק ובטוח. כולו תום ויושר ומלא אהבת טבע וחי.

רדף שלום ושנא מלחמה וכיבד כל דת וכל אדם. הוא היה צעיר גאה, נבון, עקשן, לוחם וחבר אמיתי.

ירון גויס לצה"ל בסוף 1980 והתנדב לחטיבת "גולני". לאחר שסיים טירונות וקורס מ"כים הוענקה לו דרגת סמל והוא שימש כסמל מחלקה. בפרוץ מלחמת שלום הגליל עלה עם חטיבתו ללבנון והשתתף עם חייליו בכל שלבי המערכה עד הגיעו למבואות ביירות. לאחר שנפצע מפקד המחלקה, מילא ירון בהצלחה את מקומו במשך כשלושה שבועות. הוא הוכיח כושר מנהיגות מעולה והצטיין כצלף הקולע אל השערה ואינו מחטיא. ירון לחם במלחמת שלום הגליל חודשיים רצופים.

ביום ט"ו באב תשמ"ב (4.8.1982), באשמורת הבוקר הראשונה, נפל סמל ירון בבורג'-אל-ברז'נה במבצע שלום הגליל והובא למנוחת עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר הרצל. בן 20 היה בנופלו. השאיר אחריו הורים, שני אחים ואחות.

במכתב תנחומים למשפחה כתב שר הביטחון: "הוא היה חייל מסור, אחראי, הוביל חיילים לקרב באומץ לב ובביטחון, תוך לחימה קשה בשטח בנוי. תמיד התנדב לבצע משימות קשות ומורכבות והלך ראשון בראש הכוח".

מפקדו כתב: "בנכם שירת ביחידתי ותיפקד כסמל המחלקה. הוא קשר קשר הדוק עם מפקדיו ופקודיו כאחד. היה חביב על כל הסובבים אותו וכן היה מפקד ממושמע... ברצוני לציין את הדוגמה והמופת שבנכם שימש לחייליו בכל שלבי שירותו".

בניית אתרים: