תפריט נגישות

טוראי יהודה-יעקב שמשון כהן ז"ל

יהודה-יעקב כהן
בן 19 בנפלו
בן ויקטוריה וחיים שלמה
נולד בחיפה
בתרפ"ט, 1929
שרת באצ"ל
יחידה: גדוד "גדעון" (13)
התגייס ב-1948
נפל בקרב
בכ' בכסלו תש"ט, 22/12/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: עוג'ה אל חפיר
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: חיפה
אזור: א, חלקה: 01, שורה: 26, קבר: 17.

קורות חיים

בן חיים-שלמה וויקטוריה. נולד בשנת 1929 בחיפה. ב- 1943 סיים את לימודיו בבית-הספר "אליאנס" בחיפה והתחיל לעבוד שם בחנותו של אביו. היה חבר ה"ארגון הצבאי הלאומי".

ביוני 1945 נאסר על-ידי שוטרים בריטיים ונאשם בהחזקת פצצת כרוזים. במשפטו - שבו נאם נגד המשטר הבריטי בארץ - נדון לשלוש שנות מאסר ונכלא בכלא עכו. בפברואר 1946 קיבל חנינה, אולם ביולי 1946 נעצר והועבר ללטרון ושוחרר משם ערב הכרזת כ"ט בנובמבר.

שירת באחד מגדודי חטיבת "אלכסנדרוני" ובמחצית יולי 1948 עבר לפלמ"ח. נשלח לנגב, שהיה נתון אז במצור, ונמנה עם יחידות הג'יפים שחנו ברוחמה ובדורות. עם דב שפירא ז"ל, חברו מילדות, שהתרועע עמו כל השנים (שניהם התגייסו לאותן החטיבות ולחמו יחדיו), הצטרף לפלוגה המיוחדת בגדוד אחד בחטיבת "גולני" והשתתף בכיבוש הגליל המרכזי. הועבר עם גדודו לג'וליס ומשם לאורים שבנגב. היה בין כובשי משלט שייך-נוריון מידי המצרים.

ימים אחדים לפני מבצע "עין" קיבל חופשה כדי להינתח במעי העיוור, אך עם התחלת המבצע ויתר על חופשתו והצטרף ליחידתו. חברו דוב נפגע באש מרגמות המצרים. יהודה מיהר אליו להושיט לו עזרה. חבריהם מצאום על ג'יפ: יהודה בלי רוח חיים ודוב גוסס. נפל עם חברו בכיבוש משלט אחד ביום כ' בכסלו תש"ט (22 בדצמבר 1948). נקבר בבית-הקברות החדש בחיפה.

"הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו" (שמואל ב' א', כ"ג).

בניית אתרים: